///Sónar Barcelona & Sónar Galicia confirmed artists

Sónar Barcelona & Sónar Galicia confirmed artists

By | 2018-11-18T20:07:45+00:00 March 12th, 2011|Categories: Festivals, Sonar Barcelona|Tags: , , , , , |0 Comments

Sónar 2011 covers the 5 continents and draws the world map of today’s electronica, from techno abstractions to stadiums’ bass music, from contemporary minimalism to new rap.  The festival is loyal to its philosophy, and displays all the facets of today’s advanced music, with 103 shows confirmed as of today in Barcelona and 22 more in A Coruña.

A major contingent of American artists, the evolution of British urban rhythms and the techno essence of many of the shows are some of the main themes of Sónar 2011.
 
On its annual journey around the world, Sónar presents the 7th A Taste of Sónar in London on the 19t of March and the 4th SonarSound Tokyo on 2nd and 3rd of April.
Sónar 2011 gives a major boost to SonarPro, the annual date at Sónar for professionals in the music sector and creative industries.

See the full list of confirmed artists as of 11th March 2011

Sónar by Day
THURSDAY JUNE 16
little dragonNicolas Jaar (Circus Company/US)
Toro Y Moi (Carpark/US)
Tyondai Braxton (Warp/US)
Little Dragon (Peacefrog/SE)
Floating Points (Eglo/UK)
Raime (Blackest Ever Black/UK)
Denseland (Mosz/DE)
Open Reel Ensemble (JP)
Daito Manabe (JP)
Ninja Tune & Big Dada Present
Shuttle (US)
Dels (UK)
Offshore (UK)
Eskmo (US)
 
FRIDAY JUNE 17
dominique young uniqueAstrud + Col·lectiu Brossa (Elefant/ES)
Agoria (Infiné/FR)
Hauschka (Fat Cat/DE)
Atmosphere (Rhymesayers Entertainment/US)
Dominique Young Unique (Art Jam Records/US)
Oy (Creaked/CH)
Xesús Valle (Alg-a/ES)
Facto y los Amigos del Norte (ES)
Tri Angle present
How To Dress Well (US)
Holy Other (UK)
 
SATURDAY JUNE 18
gilles petersonActress (Werk/UK)
Apparat (Shitkatapult/DE)
Global Communication (Dedicated/Sony/UK)
Hype Williams (De Stijl/UK-DE)
Gilles Peterson (BBC Radio1/UK)
Shangaan Electro (Honest Jon’s/ZA)
No Surrender (Zero Killed Music/US)
Filewile (Mouthwatering Records/CH)
EVOL (Alku/ES)
Edredón (Origami/ES)
Judah (Norweside/ES)
DJ Sith & David M (ES)
Disboot present
Downliners Sekt (ES)
C156 (ES)
 
Sónar de Noche
THURSDAY JUNE 16
Steve Reich + bcn216 + Synergy Vocals (US-ES-UK)
 
FRIDAY JUNE 17
 

m.i.a

M.I.A. (N.E.E.T. Recordings/UK)
Aphex Twin (Warp/UK)
The Human League (Wall Of Sound/UK)
Cut Copy (Modular Recordings/AU)
Boys Noize (Boysnoize Records/DE)
Die Antwoord (Cherrytree Records/ZA)
Trentemoller (In My Room/DK)
A-Trak (Fool’s Gold/US)
Scuba (Hotflush/UK)

die antwoord

Steve Aoki (Dim Mak/US)
Munchi (Moombathon/NL)
Djedjotronic (Boysnoize Records/FR)
Schlachthofbronx (Mad Decent/DE)
BBC Radio 1 presents
Annie Mac + Katy B (UK)
Benji B + Pearson Sound (UK)
Toddla T + Redlight feat. Ms Dynamite & Dread MC (UK)
Russian Beats presents
Mujuice (RU)
DZA (Black Acre/RU)
Smalltown Supersound
Diskjokke (NO)
Annie (NO)
Bjorn Torske (NO)
 
SATURDAY JUNE 18
underworldUnderworld (Cooking Vinyl/UK)
Magnetic Man (Columbia/UK)
Janelle Monáe (Bad Boy/US)
Chris Cunningham (XL/UK)
Shackleton (Woe To The Septic Heart/UK)
James Holden (Border Community/UK)
The Gaslamp Killer (Brainfeeder/US)
Surgeon (Dynamic Tension Records/UK)
Buraka Som Sistema (Fabric/PT)
magnetic manAfrica Hitech (Warp/AU-UK)
Paul Kalkbrenner (Paul Kalkbrenner Musik/DE)
Mary Anne Hobbs (UK)
Yelle (Recreation/FR)
Silent Servant (Sandwell District/US)
Noaipre (Arkestra/ES)
Night Slugs presents
L-Vis 1990 b2b Bok Bok (UK)
Egyptrixx (CA)
Numbers presents
Deadboy (UK)
Jackmaster (UK)
Lory D (IT)
Redinho (UK)
Spencer (UK)
Jessie Ware (UK)
Visuals by Remote Location (UK), Thomas Traum (DE) & Novak (UK)
Infiné presents
Rone (FR)
Arandel (FR)
Clara Moto (AT)
 
SUNDAY JUNE 19
katy bAlva Noto + Ryuichi Sakamoto (raster-noton/DE-JP)
Artists pending confirmation of line-up slot:
Katy B (Rinse/UK)
Zinc (Bingo/UK)
Tiger & Woods (Editainment/Outerspace)
B. Bravo (Frite Night/US)
Brandt Brauer Frick (!K7/DE)
Daisuke Tanabe (Circulations/JP)
Discodeine (Dirty/FR)
Illum Sphere (Hoya:Hoya/UK)
kidkanevil (First Word/UK)
Juan Son (Universal/MX)
Jullian Gomes (G. Family/ZA)
Poirier feat. Boogat (Ninja Tune/CA)
Teebs (Brainfeeder/US)
Venice (Gomma/IT)
 
SÓNAR GALICIA
N.B: The perfomances of some artists are subject to changes of scheduling.
FRIDAY JUNE 17
Underworld (Cooking vynil/UK)
Magnetic Man (Columbia/UK)
Shackleton (Woe To The Septic Heart/UK)
James Holden (Border Community/UK)
The Gaslamp Killer (Brainfeeder/US)
Buraka Som Sistema (Fabric/PT)
HHY & The Macumbas (Soopa/PT)
Judah (Norweside/ES)
Colectivo Oruga (Matapadre/ES)
Galis 115 (Rastros Varios/ES)
Dj Sith (ES)
Caino & Zinqin (ES)
Wasilkoski (ES)
Dj Ino & La Keise Band (ES)
 
SATURDAY JUNE 18
boyz noizeM.I.A. (N.E.E.T. Recordings/UK)
Die Antwoord (Cherrytree Records/ZA)
Cut Copy (Modular Recordings/AU)
Boys Noize (Boysnoize Records/DE)
Munchi (Moombathon/NL)
Ningunos Djs (ES)
Lasers (ES)
Dr. Think (Minuendo/ES)

About the Author:

Summer Festival Guide

Leave A Comment

Share via