///Sonisphere Knebworth Stage Times

Sonisphere Knebworth Stage Times

By | 2018-11-18T20:03:57+00:00 June 29th, 2011|Categories: Festivals, Sonisphere|Tags: , , , |0 Comments

 

Friday 8th July
 
APOLLO STAGE                             
METALLICA                   20:30         
SLAYER                         18:45 -19:45      
MEGADETH                   17:15 -18:15      
ANTHRAX                      16:00 – 16:45     
DIAMOND HEAD            15:15 – 15:45
 
BOHEMIA STAGE        
A1 BASSLINE (DJ SET)  02:15 – 03:00
FOLD (DJ SET)              01:30         - 02:15
HAYSEED DIXIE            00:30 – 01:30
KILLING JOKE               23:00 – 24:00
BLOOD RED SHOES       20:10         - 20:55
MY PASSION                 19:10 – 19:50
BLACK DAHLIA              18:20         - 18:50
FIREWIND                    17:30 – 18:00
GLAMOUR OF THE KILL 16:40         - 17:10
LOWER THAN ATLANTIS15:50 – 16:20
JAPANESE VOYEURS      15:00 – 15:30
 
JAGERMEISTER 
WITCHSORROW            22:00 – 23:00
FLATS                           21:00 – 21:30
THE DEFILED                20:00 – 20:30
BLACK BREATH             19:00 – 19:30
SLAM CARTEL               18:00 – 18:30
HOUNDS                       17:00 – 17:30

DECADE                        16:00         - 16:30
HAMMER OF THE GODS 15:00         - 15:30
 
RED BULL STAGE        
ROLO TOMASSI             20:30         - 21:00
PROTEST THE HERO      19:30 -20:00
CEREBAL BALLZY          18:30         - 19:00
YOUNG LEGIONNAIRE   17:30          - 18:00
ACODA                          16:30         - 17:00
MAKE THIS RELATE       15:30         - 16:00
 

SATURDAY 9th JULY
APOLLO STAGE  
BIFFY CLYRO                 21:15         
WEEZER                       18:30         - 19:30
YOU ME AT SIX             16:35 – 17:35
BAD RELIGION              15:00         - 15:45
CAVALERA CONSPIRACY13:25 – 14:10
ARCHITECTS                 12:10         - 12:40
SYLOSIS                       11:00 -11:30
                  
SATURN STAGE 
THE MARS VOLTA          19:40         - 20:55
ALL TIME LOW              17:40         - 18:25
SUM 41                        15:50         - 16:30
KIDS IN GLASS HOUSES14:15 – 14:55
GALLOWS                     12:45         - 13:20
RICHARD CHEESE         11:35 – 12:05
                  
BOHEMIA STAGE        
INNERPARTSYSTEM (DJ SET)  02:00         - 03:00
TEK ONE (DJ SET)                  01:00 – 02:00
THE SISTERS OF MERCY         23:15 
PARADISE LOST                     21:45         - 22:45
GOJIRA                                  20:30 – 21:15
GINGER WILDHEART              19:25         - 20:05
PERIPHERY                            18:15 – 19:00
PULLED APART BY HORSES     17:20         - 17:50
STEVE O                                16:20         - 17:00
JARED CHRISTMAS (MC)         16:10         - 16:20
JIM BREURER                         15:40         - 16:10
JARED CHRISTMAS (MC)         15:35         - 15:40
NICK HELM                            15:10         - 15:35
JARED CHRISTMAS (MC)         15:00 – 15:10
CHERRI BOMB                        14:00 – 14:30
ME Vs HERO                           13:10         - 13:40
VINTAGE TROUBLE                 12:20 – 12:50
WHILE SHE SLEEPS               11:30         - 12:00
                  
JAGERMEISTER 
BLACK SPIDERS                     22:15 – 23:00
SAINT JUDE                           21:00         - 21:45
RIVAL SONS                           20:00         - 20:30
SPY CATCHER                         19:00 – 19:30
THE CRAVE                            18:00 – 18:30
SIX HOUR SUNDOWN             17:00         - 17:30
THE VIRGINMARYS                 16:00         - 16:30
PANIC CELL                                    15:00  - 15:30
THE TREATMENT                    14:00         - 14:30
JETTBLACK                             13:00 – 13:30
NO AMERICANA                      12:00 – 12:30
SONS OF ICARUS                   11:00         - 11:30
                 
RED BULL STAGE        
SILENT DISCO                       23:00 – 02:00
WATAIN                                 21:45         - 22:30
RISE TO REMAIN                    20:30         - 21:15
TEK ONE                                19:30         - 20:00
INNERPARTYSYSTEM              18:30         - 19:00
TESSERACT                            17:30         - 18:00
REVOKER                               16:30 – 17:00
THE HYPE THEORY                 15:30         - 16:00
HILL VALLEY HIGH                 14:30         - 15:00
PAGE 44                                13:30 -14:00
YOU AND WHAT ARMY            12:30         - 13:00
THE SUZUKIS                        11:30         - 12:00  
     
SUNDAY 10th JULY
 
APOLLO STAGE  
SLIPKNOT                              21:00 
LIMP BIZKIT                           18:45         - 19:45
MOTORHEAD                          16:45 -17:45
MASTODON                            14:50 – 15:50
PARKWAY DRIVE                    13:20 – 13:55
ARCH ENEMY                         12:10         - 12:40
VOLBEAT                               11:00         - 11:30
                  
SATURN STAGE 
BILL BAILEY                           19:55         - 20:40
OPETH                                   17:50 – 18:40
AIRBOURNE                           15:55         - 16:40
INFLAMES                              14:05         - 14:45
 
2 MINUTES SILENCE FOR PAUL GRAY        14:00        14:02
 
HOUSE OF PAIN                     12:45 – 13:15
BLACK TIDE                           11:35         - 12:05
                  
BOHEMIA STAGE        
ALFIE (DJ SET)                       00:15 – 01:00
STAN SB                                23:45 – 00:15
BAT SABBATH                        22:55 – 23:25
THE ANSWER                         21:25         - 22:25
FOUR YEAR STRONG               20:10 – 20:55
ALESTORM                             19:10 – 19:40
CANCER BATS                        18:10         - 18:50
ANBERLIN                              17:15         - 17:50
SEAN HUGHES                       16:30         - 17:00
ANDREW O’NEILL (MC)           16:25         - 16:30
BRENDAN BURNS                   15:55 – 16:25
JASON ROUSE                        15:25         - 15:55
JASON JOHN WHITEHEAD       15:00         - 15:25
ANDREW O’NEILL (MC)           14:55         - 15:00
INME                                     14:10         - 14:40
KYLESA                                  13:20 -13:50
TURBOWOLF                          12:30 – 13:00
HOWARD MARKS                    11:00         - 12:00
                  
JAGERMEISTER 
ORANGE GOBLIN                    22:15 -23:00
JAMES CLEAVER QUINTET      21:15         - 21:45
FOZZY                                   20:00 – 20:45
ANTERIOR                              19:00         - 19:30
EXIT TEN                               18:00         - 18:30
MAD DOG                               17:00         - 17:30
AMPLIFIER                             16:00         - 16:30
DEMONIC RESURECTION        15:00         - 15:30
TURBOGESIT                          14:05         - 14:35
MOJO FURY                            13:00         - 13:30
THE SAFETY FIRE                   12:00 -12:30
FLETCHER                              11:00         - 11:30
                 
RED BULL STAGE        
SONIC BOOM SIX                   19:30 – 20:15
DON BROCO                           18:30         - 19:00
TITLE FIGHT                          17:30 – 18:00
DANGEROUS                          16:30         - 17:00
FLOODS                                 15:30         - 16:00
THE OCEAN BETWEEN US      14:30         - 15:00
AUTUMN IN DISGUISE           13:25         - 13:55
FEED THE RHINO                   12:30 – 13:00
ARCANE ROOTS                      11:30         - 12:00

 

About the Author:

Summer Festival Guide

Leave A Comment

Share via